March 31, 2014

New York, NY - From Flatiron Building to Times Square

Manhattan je obrovsky a jak uz jsem psala, predsevzala jsem si, ze dojdu od Lower Manhattanu (dolni Manhattan) az k Times Square ne-li az k Central Parku. Dokazala jsem to behem tohoto tydenniho dobrodruzstvi :-) Z Chinatownu jsem se po Canal Street dostala zpatky na Broadway. Postupovat smerem na sever se da po hned nekolika Avenue, ale ja jsem si zvolila Broadway protoze vede tak trosku krive a v podstate vsechny dulezite protina. Samozrejme je to i jedna z nejznamejsich ulic New York City. Takze nejlepe zacit od sochy Byka u Wall Street ;-)
Tak se stalo, ze jsem dosla az k jedne z mych nejoblibenejsich dominant - Flatiron Building. Behem navstevy New Yorku si zamilujete jednu budovu ke ktere se budete vracet s nostalgii - 'Byl/a jsem v New Yorku a tato budova ve me zanechala nejvetsi pamatku.' New York je totiz ve skrytu duse hlavne o tech budovach. Vsechny ty serialy a filmy typu Sex ve meste by byly nicotne prave bez tech budov!
Broadway je velká ulice (bulvár) na Manhattanu v New Yorku vedoucí také do Bronxu a Westchester County. Jedná se o nejstarší hlavní severojižní ulici ve městě, která vznikla už v éře Nového Amsterodamu na místě bývalé indiánské stezky. Jde o jednu z mála newyorských ulic, která nedodržuje přísný pravoúhlý systém newyorských veřejných komunikací. Je známa hlavně množstvím činoherních a muzikálových divadel vysoké prestiže, sídlí zde i Broadway Theatre. Nejúspěšnější série zde uváděných představení dosahují tisíců repríz.
Flatiron Building (česky žehlička), původně Fuller Building, je výšková budova ležící na rohu 23. ulice, Fifth Avenue a Broadway v městské čtvrti Manhattan v New York City. Po svém dokončení roce 1902 patřila se svými 87 metry k nejvyšším budovám ve městě a je považována za jeden z prvních mrakodrapů. Flatiron Building byla navržena chicagským architektem Danielem Burnhamem společně s Johnen Wellborn Rootem ve stylu Beaux-Arts. Její fasáda z vápence a glazované terakoty je podobně jako klasický řecký sloup rozdělena do tří horizontálních částí. Jako jedna z prvních budov s ocelovou konstrukcí, mohla Flatiron Building dosáhnout výšky 87 m, což by pomocí jiných metod byl v té době jen těžko dosažitelný výsledek. Prvotní návrh Daniela Burnhama se od výsledné realizace lišil dekorativnějším zakončením budovy s prvky ustupující fasády a hodinovým ciferníkem. Tyto prvky však byly z návrhu odstraněny. V zakulacené špičce je trojúhelníková budova široká jen 2 metry. Se svými 22 podlažími a 87 metry výšky je Flatiron Building často považována za nejstarší dosud stojící mrakodrap na Manhattanu, třebaže Park Row Building z roku 1899 je starší i vyšší. Flatiron Building není ani první stavbou "žehličkového" tvaru. Předcházela jí Gooderham Building v Torontu z roku 1892 a budova v Atlantě z roku 1897. Obě budovy jsou ale menší než jejich newyorský protějšek.
Jakmile se dostanete po Broadway az k Union Square, ktere je neskutecne zive od poulicnich umelcu. Predvadecek novych produktu zdarma az po vikendove lokalni trhy, kde koupite kilo organickych jablek za 300,-/kg ;-) Toto namesti je jeste pred Flatirion Building.
Vsude po ceste natrefite na znackove obchody americkych znacek, ktere si jenom vzpomenete. Kousek od Flatiron Building je i znamy obchodni dum Macy's, ktery prave tady na Manhattanu ma svoji nejvetsi pobocku vubec - velikou cely blok - a tim i nejvetsi obchodni dum na svete. A neuverite co je naproti - Empire State Building! Vsechno je to hop sem, hop tam a cas ubiha jak hledite vzhuru, blikate fotoaparaty a nasavate sny z filmoveho platna. Zlaty hreb vecera? Times Square. Musim doporucit vsem, aby si tyto pamatky uzili v tomto poradi, protoze to znamena, ze se k Times Square dostanete az v podvecer. Nebojte ochody maji dlouhe oteviraci doby. S podvecerem prichazeji i svetla a velkorozmerne televize krici nejnovejsi reklamy. Ja jsem treba zazila nataceni videoklipu nejake skupiny, kterou mi treba pomuzete identifikovat ;-) Nejoblibenejsi obchod? M&M's! Nejoblibenejsi stanek? TKTS - aneb listky na divadelni predstaveni ve sleve ;-)
Times Square je jak rozsáhlá křižovatka mezi Broadwayí a Sedmou Avenue, tak i přilehlé území v této části Manhattanu v největším městě Spojených států New Yorku. Pobočky zde má mnoho firem např. Reuters, Viacom, MTV nebo také deník New York Times. Times Square je jedna z nejznámějších turistických atrakcí New Yorku, v neposlední řadě kvůli nepřehlednému množství velkých světelných reklam, v současnosti většinou tvořených velkoplošnými obrazovkami. Dříve se tento prostor jmenoval Longarce Square, na "Times Square" byl přejmenován v dubnu 1904 podle Times Building, sídla týdenního časopisu Time (nyní se budova nazývá One Times Square). Times Square, někdy známé jako Crossroads of the World, ("křižovatka světa"), dosáhlo status světové památky a stalo se symbolem New Yorku. Na jihovýchodním rohu prostoru Times Square se nachází začátek Lincolnovy dálnice, první silnice procházející napříč Spojenými státy.

Male obcerstveni po cesteSocha Ghandiho na Union Square

Flatiron Building - moje oblibena


Empire State Building

Klub 40/40 - majitelem je Jay-Z

Macy's


Prichazime k Times Square


Znate je???
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...