November 14, 2013

New York, NY - Lower Manhattan

Lower Manhattan je nejnize postavena oblast vzhedem treba ke Sose Svobody, nebo naopak obast nejdale od Central Parku. Jak chcete :-) Ja jsem zacala diky bydleni od casti Ground Zero.
Obast nula jak by se to dalo prelozit je cast Manhattunu kde pred 11. zarim 2001 staly proslue dvojcata. Dnes se tady stavi o stosest komplex nekolika budo jako pamatka zesnulym pri tragedii.

Termínem ground zero se v angličtině označuje místo na zemi, kde došlo k výbuchu bomby. Často se používá pro místa výbuchu atomových bomb, může se i používat pro zemětřesení, epidemie i jiné katastrofy pro označení bodu s nejvyšším stupněm poškození. Škoda se postupně zmenšuje se vzdáleností od tohoto bodu. Výraz Ground zero se v současnosti nejvíce používá pro označení místa v Manhattanu (New York, USA), kde před teroristickými útoky 11. září 2001 stál komplex Světového obchodního centra. Místo má rozlohu 65 000 m². Na tomto místě byla v roce 2013 již dokončena stavba nového mrakodrapu One World Trade Center, dříve označovaného jako Freedom Tower (Věž svobody).

Na newyorském Ground Zero v současnosti panuje nejčilejší stavební ruch od teroristického útoku. Rány po něm jsou na místě i po deseti letech stále patrné a jen tak nezmizí. Kdy bude hotová ambiciózní rekonstrukce, na jejímž konci se na jižním Manhattanu bude tyčit hned šest věží nového Světového obchodního centra, se neodvažuje odhadovat ani starosta New Yorku Michael Bloomberg. Nejvyšší budovou v New Yorku se stane Freedom Tower. Zatím je postavených 80 z konečných 104 pater a každý týden přibývá jedno patro. Budova vznikající v severozápadním rohu obřího staveniště by měla být hotová už příští rok. Padesát pater z plánovaných 72 již má i věž Four World Trade Center v protilehlém jihovýchodním rohu stavební plochy. Otevřít by se měla příští rok na podzim. Jedinou budovou z nového centra, která již stojí, je Seven World Trade Center, která stojí mimo vlastní plochu, kde se staví. Otevřela se v květnu 2006 a nyní je již téměř kompletně pronajatá. Největší otazník naopak stále visí nad věží číslo dvě. Datum jejího dokončení bude známé, až se tam podaří zajistit nájemce... Cely clanek ZDE. Dalsi zajimavy je k nalezeni treba TADY.

Podle toho co jsem videla ja nevypada ani Freedom Tower jako dostaveny. Horni patra sice uz zasklena jsou, ale spodni podstavec je stale rozestaveny, takze o nejakem pristupu neni mozno mluvit. Dalsim z duvodu proc navstivit mistni oblast je take kvuli znamemu obchodu Century 21. Outletovemu raji v centru velkomesta. Ano je to to centrum, ktere se objevilo nekolikrat v serialu Sex ve meste, kdyz Carrie nakupovala :-) Skutecne je to pastva pro oci, ale take pro penezenku. Jenom nezapominejte, ze vam jeste u pokladny prictou statni dan ;-)
Nachazela jsem se v uplnem centru vesmiru. Pokud nejste zvykli na mrakodrapy vsude kolem sebe, pak tady budete hledet do mraku a kroutit hlavou nad temi vyskami budov, ktere tady stoji. Prirozene 'po cuchu' musite odsud dojit s davem k Trinity Church - kostel naproti Wall Street, ktery mam v NYC nejradeji. Je to malinkaty kostel, krasne vyzdobeny - urcite se podivejte dovnitr! Takze se nachazime pred Trinity klasterem a kdyz nepocitam klaster, tak se nachazime mezi hned tremi velmi znamymi polozkami Manhattanu! Broadway Street, Wall Street a sochou byka symbolizujici silu Wall Street, kde je skoro nemozne si ho vyfotit bez toho, aby vam nekdo neskocil do zaber. Urcite si projdete Wall Street ac je mnohem mensi nez si ji mnozi z nas predstavuji a vubec nic krome ochranky se tam nedeje. Broadway ta znama Broadway se vam bude jevit jenom jako dalsi ulice v te zmeti. Ale neplette se je to snad nejdelsi ulice v New Yorku, ktera se tahne celym Manhattanem :-)
Namisto pokracovani na sever jsem sla az uplne dolu k vode. V Battery parku muzete naskocit na placenou lod na Sochu svobody, a nebo pokud nechcete utracet, pak hned vedle je terminal trajektu na Staten Island, ktery jezdi co pul hodiny zdarma tam a zpatky a pri plavbe mate moznost poridit kvalitni zabery sochy a Manhattanu ;-)

Freedom Tower


Okolo kostela Trinity


Wall StreetZname New Yorske cookies!
Zpatky u kostela Trinity

Nektere dobroty proste musim ukazat!

A take nektere nadherne domy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...