November 15, 2013

New York, NY - Brooklyn Bridge

Sty prispevek blogu! Nikdy bych neverila, ze to na svoje narozeniny dotahnu tk daleko se psanim :-) Vsechn konicky me v zivote nahle prestavaly bavit a tak to bylo i se psanim. Od letosniho leta je to jine. Ne, ze bych nemela tehdy co vypravet, ale ted si plnim sny. Jednim z nich je i projit se po Brooklynskem mostu :-) V New Yorku jsem jiz byla nekolikrat, ale most jsem tak nejak vzdy odkladala. Byvavaly to rychle fotografie z profilu a slo se dale. Ted, kdyz jsem mela neurcito casu a poznavala kazde zakouti Manhattanu jsem mela tento most jak jeden ze stezejnich bodu seznamu co chci videt ;-)

Brooklynský most (anglicky Brooklyn Bridge, původně New York and Brooklyn Bridge) je jeden z nejstarších visutých mostů v Spojených státech. Má délku 1 825 metrů a vede přes řeku East River. Spojuje dvě části New Yorku - Manhattan a Brooklyn. V době jeho otevření se jednalo o největší visutý most na světě a první visutý most na ocelových lanech. Jeho mostní věže byly v té době nejvyššími stavbami na celé západní polokouli. Stavba začala 3. ledna 1870. Most byl dokončen po 13 letech a byl otevřen 24. května 1883. Od svého otevření se stal symbolem New Yorku a od roku 1964 patří mezi národní historické památky.
Most se rozhodl vybudovat John Augustus Roebling. Snil o Brooklynském mostě jako svém největším díle. Po strašné zimě 1866 - 1867, kdy zkolabovala doprava, poté, co všechny lodě zamrzly, se rozhodlo, že se postaví most přes řeku East River. Stavba byla schválena roku 1869. Poté začali vybírat místo stavby. Avšak při poslední kontrole místa si Roebling nevšiml připlouvající lodi. Ta mu při nárazu do mola rozdrtila nohu. Museli mu amputovat prsty na noze a dva týdny na to zemřel na infekci. Jeho místo převzal jeho syn Washington Roebling. Stavba byla zahájena 3. ledna 1870.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...