November 1, 2013

Central America Diary: Tikal, Guatemala

Byly jsme takove nestastne. Proste jsme uspechaly odjezd ze zapadu Guatemaly a mohly jsme tam zustat od dva dny dele a jeste prozkoumat nejakou tu krasu tam za levny peniz. Nicmene zmenit uz se to nedalo, a tak jsme se rozhodly, ze cas navic ztravime v Playa del Carmen. Los Amigos nabizi shuttle bud do Belize City za 100Q nebo az do Chetumalu, coz je v Mexiku hned za belizskymi hranicemi za 252Q, podle pana prodavajiciho jsme mely vyjev v sedm rano a byt v Chetumalu kolem treti. Vice informaci jsme neziskaly - opet.
Utery jsme zasvetily historii. Po dlouhe dobe (od Tulumu) jsme se mely podivat na nejake ty mayske pamatky. Ruiny v Tikalu. Nase odpoledni tour zacala naco po dvanacte hodine, kdy nas vyzvedli a jeli jsme asi hodinku do Tikalu, kolem zastavky v El Remote, coz je dalsi mestecko u jezera Peten. Nas pruvodce Rony byl uzasny. Chytrejsiho cloveka jsem uz dlouho nevidela. Ten kluk byl naseho veku a byl chodici encyklopedie. Mayske kulture se uz venuje deset let a pokud na neco nevi odpoved, tak si to hned musi najit. Ale nejenom o historii toho vedel hodne, i o rozsahlem mistnim zvirectvu a flore. Takze jsme za to odpoledne videli pravy gumovnik, tarantuli a pod.! Ruiny v Tikalu jsou nechany napospas. Nebo spise jsou opravovany a odkryvany velice pomalu, protoze lezi v narodnim parku, ktery je neskutecne chraneny. Takze prochazite dzungli, aby jste se dostali k jednotlivym pyramidam. Nejvyssi pyramida cislo 4 je, az na samem konci prochazky a byly vybudovany schody nahoru, takze v podstate nesplhate nahoru, ale jdete na to oklikou. Je to prijemne, ale bez dobrodruzstvi...
Meli jsme zazit zapad Slunce, bohuzel se nekonal. Nicmene i tak to byl zazitek. Uz jenom ten pruvodce mi dal neskutecne hodne. Nase tour stala zminovanych 90Q plus jsme museli zaplatit dalsich 150Q za vstp do narodniho parku. Do hostelu jsme se vratili myslim kolem osme. Pri ceste zpatky jsme si svitili celovkami a proklinali organizatora, ze nam nerekl at si vezmem repelent ...

Tikal jsou nejrozlehlejší ruiny starověkého mayského města. Nacházejí se na severu Guatemaly v departementu El Petén v Mezoamerice. Celá oblast byla vyhlášena jedním z 21 guatemalských národních parků a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Tikal byl založen v 6. století př. n. l. a byl střediskem největšího a nejdéle trvajícího mayského státu. Vznikl v oblasti s dostatkem surovin a kvalitního materiálu, jak pro stavbu obydlí tak i výrobu zbraní. Kolem 10. století n. l. město ze záhadných důvodů zaniklo, avšak v době jeho slávy zde žilo nad 50 000 obyvatel. Vedly se zde obchody se vzdálenými městy jako byl například Teotihuacán. Je zde zhruba na 3000 paláců, pyramid, hřišť a dokonce i termální lázně, svědčící o originalitě, architektonických a uměleckých dovednostech jejich tvůrců. Mayové jako první objevili čokoládu a přednosti mízy stromu chicle, předchůdkyně zvýkačky. Pyramidy v Tikalu byly dříve pokryty barevnými štuky, které znázorňovaly výjevy z náboženského života. Stély na Velkém náměstí byly dříve červené a zobrazují portréty 26 panovníků, kteří Tikalu vládli. Archeologický výzkum byl zahájen v roce 1556 a i přes to, je doposud spousta staveb pokryta pralesem.

Dalsi hezky clanek od National Geographic k naleznuti ZDE!

Pri vyjezdu z Floresu jsme zazili nepokoje - guatemalci stavkovali proti novym zakonum

Pohled na jezero Peten v El Remote

El Remote

Divoka zver v parku Tikal

Maketa chramu

Neco tam je :-) !!!

Sycak ...


Zvykacka

Tarantule po setmeni

Chram i s obetnim portalem
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...