November 8, 2013

Central America Diary: Chichen Itza

V sobotu odpoledne jsem padla blaze do odpoledniho slunicka na plazi v Playa del Carmen. Zbyval posledni den pred nama a jsem mela za $45 naplanovanou tour vyletnim autobusem do Chichen Itza. Takze jsem vyuzila odpoledne po potapeni k rozlouceni se s plazi. Bylo prijemne. Idealne na to vytuhnout na plazi, SLunicko se pomalu posouvalo niz a niz po horizontu, ale i tak to byl ten pravy karibik. Odpoledne jsme si jeste naplanovaly jak se dostaneme v pondeli rano na letiste, a pak chtely jit na dalsi lekci salsy. Ta se bohuzel nekonala pro maly zajem.
Nicmene jsme se ten vecer seznamily na hostelu s moc prijemnou bandou lidi na hostelu. Vsichni cestuji, ale cestuji jinak nez my dvee s Klarou. Skutecne si plno mladych lidi v dnesni dobe koupi jednosmernou letenku a proste jedou poznavat svet. Ted je spravny okamzik na tu ceskou jedovatou otazku ... 'Kde na to berou?' Odpoved: 'Pracuji a ne vsichni lidi jsou zli.' V takovych koutech sveta si lide pomahaji a pokud natrefite na nekoho se stejnou vasni - nepomuzete mu? Takze nekde zustanete na vypomoc ... tu tyden, ty mesic az nakonec procestujete celou Stredni Ameriku nebo treba cely svet :-)
Nedele 20.10.2013 byla neuprosna, konec radovankam, posledni vylet a domu. Autobus kolem osme byl plny nedockavych turistu ze vsech koutu a jeli jsme smer Tulum na jih, kde jsme meli chvilicku na zachod a vypravujici spolecnost provadela nejake logisticke manevry s turisty a autobusy. Ja zustavala v tom ve kterem jsem prijela a po asi trech hodinach kolem obeda jsme se ocitli v Chichen Itza. Vstupne uz bylo zahrnuto v cene, a tak jsem akorat dostala naramek a vstupenky. Z nejakeho duodu jsou pro turisty potreba dve. Ano, samozrejme proto take platime vice penez ;-)
Nasledovala asi hodinova tour s mexikancem, ktery vypravel zaroven v anglictine/nemcine/spanelstine. Takze vice nez vedomosti byly zazitkem jeho prestupy mezi jazyky a porovnani zda vypravi vsem to same pro me. Po Ronym (nasem pruvodci z Tikalu) me uz na mayske historii neprekvapi asi nic. Dostali jsme asi pul hodiny na vlastni pruzkum. Chichen Itza je hodne upravena a jedine co je skutecne zajimave je ta nejznamejsi pyramida ze vsech. Vsude je hodne poulicnich prodavacu a pyramidy jsou vystavene na primem Slunci, takze destniky sebou ;-)

Chichén Itzá je zřícenina mayského města na mexickém poloostrově Yucatán na území stejnojmenného spolkového státu Yucatán. Pochází z pozdně klasického až pozdně postklasického období (cca 600-1500 n. l.). Název Chichen Itzá pochází z mayského Chich'en Itza, což znamená V ústech studny Itza[zdroj?]. Itza byl název skupiny ekonomů a politiků. Itza je složenina dvou slov - itz - magický, kouzelný a ha - voda. V červenci roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa.
Nejznámější stavbou v Chichen Itzá je Kukulkánova pyramida. Kukulkán (Quetzalcoatl) je hlavní mayský bůh, je bohem slunce a nebes. Pyramida má čtvercový půdorys a na vrchol vede z každé strany 91 schodů. Je postavena tak, že při jarní rovnodennosti, když zapadá slunce, ozáří pyramidu a jak postupně zapadá, vypadá to, že se po boku pyramidy plazí had a postupně mizí. (Had byl znakem boha Kukulkána.)
Ve městě jsou dvě tzv.cenote mayské studny, které jsou velice důležité, jako zásobárna pitné vody. Na poloostrově Yucatán se totiž nevyskytuje žádná povrchová voda, takže si Mayové hloubili studny, protože podzemní vody je tam dostatek. Známější ze dvou cenote se jmenuje Studna Obětí, kde byly prováděny lidské oběti. Lidé si myslí, že byly obětovány pouze panny. To není pravda. Tuto pověru rozšířili Španělé, když se zúčastnili obětí a viděli, že obětovány jsou děti bohatě nazdobené a se spoustou šperků. Rozbory koster vyzdvižených z cenote však prokázaly, že obvykle byli obětováni malí chlapci, ale ani oběť dospělého nebyla výjimkou. Pozn.: Cenotes jsou přírodního původu a kopány byly spíše výjimečně, jedná se prakticky o místa, kde se propadla, většinou vlivem eroze, svrchní vrstva vápence a tím vznikla cenote. Cenotes jsou mnohdy vzajemně propojené podzemními řekami. Některé byly naplněny podzemní vodou, v jiných zůstávala napršená voda.

Dalsi zastavkou na trase bylo asi pet minut vzdalene mestecko kde jsme meli bufetovy obed s predstavenim mistnich tanecniku. Jidlo nebylo spatne a bylo docela dost hodin, takze byli vsichni poradne hladovi :-) Cekala nas jeste hodinka v cenote Tik-Il kde jsme meli moznost se vykoupat v obrovske kruhove jame a na ceste zpatky jsme navstivili kolonialni mestecko Valladolid, ktere se ovsem nedalo vubec srovnat s Antiguou :-)


Jdeme k pyramidam

Prvni obrazek :-)

Cenotes ...


Par fotecek z ValladoliduMistni specialita z nutellou a philadelfii


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...