October 8, 2013

Central America Diary: Tulum

Pomalu, ale jiste nas kolila chripka. Prechody mezi teplotama a neskutecnou vlhkosti, ktera panuje v Mexiku si zacalo vybirat dan. Stav nemocnych cital tri ze ctyr. Pridala se i Verca, ktera to chytla od Mariana pri pecovani o nej.
Ve stredu jsme se rozhodli, ze se vydame do Tulumu. Je to asi hodinu cesty a 60 km od Playa del Carmen na jih. Najdete tam nadherne mayske pamatky primo u more! Fotky zase budou mluvit za vse. 40 MXN a hodinka jiz zminovanym collectivem :-) Od zastavky kde vas autobusek vyhodi je to asi 800 m pesky. Muzete se svezt za par pesos vlackem pohanenym traktorem az k ruinam, ale nema to cenu. Je to mnohem prijemnejsi si to projit. Pokud nejste obyvatel Mexika musite zaplatit vstupne 57 MXN. Coz neni tak strasne pri porovnani s jinymi mexickymi pamatkami a vylety, ktere vam nabizeji na kazdem rohu a jsou neskutecne predrazene.

Jednu z nejzachovalejších a nejromantičtěji vyhlížejících památek Mexika - Tulum najdeme 130 km na jih od města Cancún. Z 12 metrů vysokého skaliska zde již po staletí pohlíží na azurové vody Karibského moře a podává svědectví o jednom z posledních měst obývaných velkými Mayi.
Předkolumbovské opevněné sídliště sloužilo jako hlavní přístav pro vnitrozemské město Cobá. Vrchol svého rozmachu zažívalo mezi 13. až 15. stoletím a jako jedno z mála svého druhu dlouhou dobu odolávalo španělskému útlaku. Jeho záhubu nakonec způsobily zřejmě zákeřné nemoci, zavlečené přistěhovalci z Evropy. Původně bylo toto mayské sídliště známé pod jménem Zama, tedy Město úsvitu, a to díky své orientaci směrem k východu slunce. Slovo tulum má své kořeny v jazyce yucatánských Mayů a je označením pro zeď, ohradu či příkop, což zřejmě odkazuje na pevné hradby, jimiž je pevnost obehnána a které sloužily na ochranu před invazemi. Strategická poloha s přístupem k suchozemským i námořním obchodním cestám činila z Tulumu významné centrum s počtem obyvatel odhadovaným na 1 000 – 1 600. První zmínky o Tulumu se váží k roku 1518, kdy kolem zdejších břehů proplouvala španělská výprava vedená Juanem de Grijalvou. Posádka byla přímo fascinována tímto opevněním, sedícím na skaliskách nad mořem jako orlí hnízdo, jeho budovami ve výrazných barvách rudé, modré a žluté a ceremoniálním ohněm, který plál na vrcholu jedné ze strážních věží. Zdi o síle až 8m a výšce 3 – 5 m chránily město v období, kdy mezi sebou jednotlivé mayské městské státy udržovaly nepřátelské vztahy. Avšak ne celá obec Tulumu byla v bezpečí pevných hradeb. Ceremoniální budovy a honosné paláce obývala vládnoucí třída, ale valná většina prostých lidí žila mimo, roztroušená po okolí... Vice ZDE

Prohlidka pamatek trva tak hodinku. I v obdobi destu jsme meli blankytne modrou oblohu a more pod rokli vubec nevypadalo spatne na schlazeni. Takze fotaky cvakaly jedna radost. Diky tomu, ze ted neni sezona, tak tam nebylo moc turistu a vse se darilo. Myslela jsem, ale ze tam vypustim dusi. Horko a vlhkost me dusilo. Takze jsme okamzite po vychodu zamirili pesky na plaz, ktera je asi kilometr vzdalena. Plaz je to nadherna. Bilejsi pisek jsem snad jeste nevidela. Ja jsem okamzite odpadla - usnula :-) V pozdnim odpoledni jsme zase zamirili na collectivo do Play del Carmen. Kde jsme se naposledy spolecne prosli po hlavni ulici. Nakoupili nejake ty suvenyry, poslali pohledy a zamirila na hostel. Kde nas cekaly sbalene kufry... V noci kolem pulnoci jsme se totiz vydali na dalekou cestu az do Belize!
V hostelu jeste meli mojito noc, ja jsem uzivala prasky, takze to slo mimo me... Rychla sprcha, vymenit si prectene knizky a pak to slo raz na raz. Zastavka byla coby kamenem dohodil a my se nemuseli plahocit se zavazadly daleko. Autobus to byl klimatizovany moderni. Ano klimatizovany, dovedete si predstavit co to udelalo s nasi chripkou... Za 462 MXN jsme se po skoro sedmi hodinach cesty ocitli v Belize city...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...