October 11, 2013

Central America Diary - Caye Caulker - chill out

V patek jsme se stehovali. Zjistili jsme, ze uprostred ostrova je hotel s nazvem Paradise Too, ktery diky tomu, ze jsme byli stale ctyri mel pro nas mnohem vyhodnejsi cenu a meli jsme sprchy a toaletu na pokoji. Takze lepsi deal - dostali jsme se na polovicni cenu :-)
Majo s Klarou sli ten den na pul denni snorchlovani s rejnoky a zraloky. Ja jsem se jeste moc necitila fit, ale uz to bylo alespon lepsi. Chytala jsem nicmene bronz na plazi. V podstate jsme se ocitli na ostrove v Karibiku a nemeli zadny plan. Chteli jsme videt atol, Blue Hole a mozna jit si zarybarit na nejakou tu jachtu. Mistni agentury toho nabizeji opravdu hodne. Puldeni snorchlovani vyjde na $30, celodenni pak na dvojnasobek. Co jsme se dozvedeli, tak je mozne jit i na tri denni plavbu jachtou az do Placencie, coz je na jihu Belize a projet, tak cele pobrezi Belize za $350.

Great Blue Hole (česky Velká modrá jáma) je zatopený závrt ve vodách Honduraského zálivu u pobřeží Belize. Nachází se v centrální části atolu Lighthouse zhruba 72 km od Belize City. Jáma má téměř dokonalý kruhový půdorys o průměru 300 metrů a hloubce 124 metrů. Je obklopena úzkým pásem pevniny. Vznikla během minulých dob ledových, kdy hladina moře byla výrazně nižší než v současnosti. Jedná se o závrt krasového původu, který vznikal rozpouštěním vápenaté horniny. Takto se utvořila jeskyně, u které se následně probořil strop. Později se celá formace ocitla pod hladinou moře a vnitřní prostor byl vyplněn mořskou vodou. Pro obdobné geomorfologické útvary na pevnině se používá pojmenování „cenote“. V roce 1971 prozkoumal tuto lokalitu Jacques-Yves Cousteau. Při své výpravě zde objevil a zdokumentoval krasové útvary (stalaktity), které vznikaly během dob ledových, kdy jáma ještě nebyla pod mořskou hladinou. Závrt je součástí rozlehlého korálového systému známého jako Bariéra Belize. Great Blue Hole a okolních 4 100 hektarů bylo v roce 1996 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. V současnosti je celosvětově vyhledávaným místem pro potápění.

Vsechny ty vylety znely lakave. Muj sen bylo videt Blue Hole. Ja i Majo jsme uz v San Francisku uvazovali nad tim si udelat potapecsky certifikat prave v Belize. Cena $400 a minimalne ctyrdenni skoleni me pri mem stau odradilo. Takze z potapeni v Blue Hole seslo. Je moznost i jit jenom snorchlovat, ale to si myslim, ze za $200 za to nestoji, protoze preci jenom je to masivni krater a cumet brylema pod vodu ... Neuvidite nic nez cernou. Nasla jsem si, ale alternativu - prelet helikopterou! Je mozny z Belize City a cena by se mela pohybovat kolem $200 :-) Takze mam dalsi vec na seznamu.
V nadchazejicich dnech jsme objevovali krasy ostrova a spise polehavali/odpocivali. V patek vecer jsme sli do mistni vyhlasene restaurace na veceri. V Little's kitchen, ktera je mimochodem domackou rastauraci ocenenou nekolikrat Trip Advisorem, jsme dostali poradne karibske jidlo - humra, krevety a ryby :-) Ceny za hubicku a jidlo luxusni. Posilneni veceri sli Verca s Majem do letniho kina, ktere promita parkrat do tydne dva filmy. My s Klarou jsme se prospaly a pak vyrazili do viru ulic. Podle vseho se zacina v Reggae Baru do pulnoci a pak do Ocean Side do dvou do rana. Nejak takhle jsme to udelali taky. Jedine z ceho jsme byli zklamani bylo, ze nikde nehrali reggae, ale tanecni hudbu. V tu noc jsme se seznamili s dvema svedy Robinem a Johanem a britem Richem, kteri nam zajimave zamichali kartami ...

Ranni vychod Slunce v Karibiku
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...