October 28, 2013

Central America Diary: Antigua, Guatemala

V Lanquinu jsme po dobrodruzstvi u vody zustali jeste jednu noc. A trosku si vydechli. Kluci chteli pokracovat vice na zapad do mesta Antigu a my s Klarou dle puvodniho planu mely jet uz konecne na ten sever do Floresu. Nasi australane Axl a Ben jako studenti prirodnich ved chteli videt lavu v sopce a Antigua je pro to idealni misto. Nachazi se v kotline tri sopek z toho minimalne jedna je aktivni ;-) Basnili o tom tak moc a my jeste mely cas, ze jsme se rozhodly jeste neodpojovat.
Antigua byla take prvni veci, ktera mi vyskocila na internetu v dobe, kdy jsem si delala pruzkum o tom co v Guatemale navstivit. Bohuzel lezela az skoro na zapadnim pobrezi Guatemaly, a tak jsem ji tehdy zavrhla. Ted je z ni moje nejoblibenejsi a nejvzpominanejsi misto celeho cestovani po Stredni Americe :-)
Ve ctvrtek jsme se rano po vyborne snidani (vajicka jak jinak ;-) Vydali smerem do Antiguy. Tentokrate uz jsme nemeli mini van jenom pro sebe, ale byl poradne napraskany stejnymi turisty jako my. Cesta tedy neubihala tak klidne jako pred tim. Axel mel strevni potize (ano presne toho druhu :D), takze byl na Espumisanu a Ben mel kocovinu, protoze ponocoval. Tohle v kombinaci s dvema australankama, ktere osm hodin nezavrely pusu byl docela mazec. V autobuse s nami jela i spanelka, ktera je uz osm mesicu na cestach zcela sama a neplanuje jenom tak skoncit. No proste inspirace kam se podivate.
Nejdrive jsme se museli dostat z hor a neprijemneho terenu, pak uz cesta docela ubihala po udrzovanych cestach a my projeli i pres hlavni mesto Guatemala City, ve kterem najdete opravdu vsechno. Od Burger Kingu, Walmartu az po tankovani u Shellu. Do cile jsme se dostali v pozdnim odpoledni a ze bylo na co koukat ...

Antigua Guatemala (v lidové řeči též zkráceně Antigua nebo La Antigua, původní název byl Santiago de los Caballeros de Guatemala) je město v centrální Guatemale. Leží v departementu Sacatepéquez. V okolí města jsou 3 sopky - Fuego, Agua a Acatenango. Dnes žije v městě okolo 35 000 obyvatel. Ve městě je několik jazykových škol s výukou španělštiny. Z architektonického hlediska je město významné pro zachovalé stavby i ruiny z koloniálního období s renesančními a barokními prvky.
Antigua Guatemala byla jedním z hlavních měst generální kapitanát Guatemala (dnešní státy Guatemala, Salvador, Honduras, Nikaragua, Kostarika a Chiapas). S výstavbou se začalo v roce 1543. Předešlé hlavní město se rozkládalo na úpatí sopky Agua a bylo zničeno povodní. Antigua hned od svého založení měla významné postavení v celém místokrálovství Nové Španělsko, v období svého největšího rozkvětu bylo město kulturní a hospodářské centrum regionu a svým přepychem si nezadalo s Ciudad de México nebo Lima. Rychlý konec rozvoje města nastal 29. června 1773, kdy zemětřesení zničilo podstatnou část města. Roku 1776 bylo hlavní město přemístěno do Ciudad de Guatemala, kde je dodnes. Většina obyvatelstva odešla do nového hlavního města, někteří ale zůstali, a tak dnes město není pouze archeologickou lokalitou, ale živým městem.

Hned jak jsme vysedli z mini vanu slitlo se na nas par chlapu s nabidkami na ruzne tour po okoli. Jeden z nich byl hodne vyrazny - Manolo. Nikdo ze skupiny se s nimi moc nechtel bavit, ale ja jsem si od Manola vzala listecek a sli jsme smerem hostel, ktery kluci objevili. Dve cesky, dva australane a jeden sved. No skupinka k popukani :-) Kluci vybrali La Terrace v samem centru Antiguy s horni terasou primo pod vulkanem Aqua, ktery se ve skutecnosti jmenuje jinak, ale diky obrovskemu jezeru v neaktivnim krateru byl pojmenovan Aqua.
Ubytovali jsme se a vyrazili si sednout na terasu, jeste nez jsme dosedli, tak aktivni vulkan Fuego zaznamenal erupci a my dostali tequilu zdarma (nakonec jsme si ji museli zaplatit), ale v euforii to bylo jedno.

Vulkan Aqua
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...