July 9, 2013

Idenpendence day

Ve stredu jsem mela den volna a zustala jsem cely den doma. Sama samotinka. Decka byly bud v praci a nebo po vyletech, ale ja jsem se jednak chtela ucit a taky si uzit chvili toho byti sama. V podstate jsme se vsichni pripravovali na ctvrtek.
Ve ctvrtek bylo 4. cervence, coz v USA znamena statni svatek v podani Dne nezavislosti. Je to statni svatek oznamujici prijeti Deklarace nezavislosti Spojenych statu dne 4. cervence 1776, kdy byla vyhlasena nezavislost na Velke Britanii. Samotna deklarace je dokument, kterym tehdy Trinact kolonii deklarovalo svou nezavislost a kterym ospravedlnilo svoje konani. Deklarace byla ratifikována Kontinentálním Kongresem. V šedesátých a sedmdesátých letech 18. století se vztahy mezi třinácti severoamerickými koloniemi a Velkou Británií vyostřily. Boje, které propukly roku 1775 v Lexingronu a Concordu jsou označovány jako začátek amerického boje za svobodu. Přestože z počátku panovaly jisté obavy z úplné nezávislosti, brožurka Common Sense (volně přeložitelné jako selský rozum) od Thomase Paina dokázala přesvědčit, že jen úplná nezávislost je jediná možná cesta, kterou se mají kolonie ubírat. Nezávislost byla přijata 2. července 1776 spolu s Leeovou rezolucí, kterou prezentoval na Kontinentálním kongresu Richard Hery Lee z Virgine 7. června roku 1776.
Ve zkratce obsahovala toto:
„Rozhodnuto: Že tyto Spojené kolonie jsou, a podle práva by měly být, svobodné a nezávislé státy, které jsou osvobozeny od všech závazků Britské koruně a od politického propojení mezi nimi a států Velké Británie. A měly by být úplně odloučeny."
Den nezávislosti je všeobecně spojován s přehlídkami, grilováním masa, pivem, pikniky, baseballovými zápasy, velkolepými ohňostroji a dalšími různými událostmi veřejnými i soukromými, které oslavují historii, vládu a tradice Spojených států. Jako muj treti Den nezavislosti v poradi jsem vedela, ze bude urcite pracovni. Mnoho z nasich americkych kolegu si bere volno a mezery jsou zaplnovany nami cizinci. V praxi to znamena privitat kazdy stul: 'Happy July 4th!' a vsichni jsou z toho na vetvi :-) V pul desate se pak nad San Franciskem tradicne rozviri obri ohnostroje. Nejenom tam, ale i nad Sausalitem a San Rafael. Mixuji se vsechny barvy, ale americka trikolora cervene-modre-bile je videt i v ohnostrojich. Vyzdoba je vsude maximalne americka a obchody nabizeji extra slevy. Lidi maji diky svatku volno, a tak se snazi utrhnout poradne trzby. Slysela jsem, ze nejvyhodneji se prave na tento svatek nakupuje v outletech, ktere jsou u kazdeho velkeho mesta. Jsou to takove slevy, ze saty jsou slevneny z $500 na $20! No jo skoda :-)
U nas to bylo teda o praci. Byla jsem opet na Arriba decku, ale pres den bylo neskutecne horko, tak nam tam nikdo nechtel sedet. Ti co zase prisli az na veceri kolem sedme sedeli az do ohnostroju. Moc se nam tam ti lidi tedy netocili. Z prace jsme se vsichni dostali tradicne az kolem jedenacte a sli na chvili do Sama. Tam nam chybel Ehsan, ktery mel party v San Rafael ve stylu Velkeho Gatsbyho! To by mohla byt sranda, ale bohuzel mimo nas.
Deklarace nezavislosti. Picture credit here.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...